Jäsenkirje 1/2010

Hyvä Kulutustutkimusseuran jäsen! Tässä jäsenkirjeessä on tietoa Kulutustutkimuksen seuran toimintaan liittyvistä ajankohtaisista tapahtumista, seuran jäsenmaksusta ja Kulutustutkimus.Nyt –lehden uuden numeron julkaisemisesta. Kirjeestä on myös tyylikäs pdf-versio (44 KB).

Kestävä kulutus? Kevätseminaari 5.5.2010
Kulutustutkimuksen seuran kevätseminaarin teemana on tänä vuonna kestävä kehitys. Pääpuhujana on johtava ekonomisti Adriaan Perrels Valtion taloudellisesta tutkimuskeskuksesta. Tilaisuus järjestetään 5.5.2010 klo 13.00 alkaen Tilastokeskuksessa.

Seminaarissa julkistetaan tuttuun tapaan Kulutustutkimuksen seuran pro gradu -palkinto. Vuoden 2009 parhaan kulutustutkimusta käsittelevän pro-gradu –työn valitsee tällä kertaa dosentti Mika Pantzar.

Tänä vuonna seminaarin yhteydessä järjestetään myös työpaja, jossa on tarkoitus ideoida kulutustutkimusta koskevaa tutkimusohjelmaa Suomen Akatemialle. Tarkempia lisätietoja työpajasta antaa Minna Autio  (minna.autio@helsinki.fi).

Kevätseminaarin ohjelman ja ilmoittautumisohjeet löytyvät seuran nettisivuilta (www.kulutustutkimus.net) sekä oheisesta kutsusta (pdf, 65 KB).

Kulutustutkimus.Nyt
Kulutustutkimus.Nyt –lehden numero 1/2010 julkistetaan toukokuussa seuran kevätseminaarin yhteydessä. Kulutustutkimus.Nyt 1/2010 on kuluttajien muuttuvia mediakäytäntöjä tarkasteleva erikoisnumero ja se ilmestyy nettiversiona (www.kulutustutkimus.net/nyt). Erikoisnumeron toimittaa professori Johanna Moisander Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulusta.

Kulutustutkimus.Nyt –lehti uudistuu. Jatkossa lehdessä tullaan julkaisemaan referee-artikkeleiden lisäksi myös lehden toimituskunnan arvioimia katsauksia, esimerkiksi kulutustutkimusta tarkastelevia kommenttipuheenvuoroja, lektioita tai virkaanastujaisesitelmiä, sekä kirja-arvioita. Mikäli haluat tarjota tekstejäsi Kulutustutkimus.Nyt -lehden julkaistavaksi, ota yhteys Johanna Moisanderiin (johanna.moisander@hse.fi).

Kulutustutkimus.Nyt –lehden numero 2/2010 ilmestyy syksyllä paperijulkaisuna. Lehteen voi tarjota artikkeleita tai katsauksia lehden vierailevalle päätoimittajalle Minna Lammelle (minna.lammi@kuluttajatutkimuskeskus.fi).

Nordic Conference on Consumer Research 9-11.6.2010 Vaasassa
Vaasan yliopiston markkinoinnin yksikkö järjestää Pohjaismaisen tieteellisen kulutustutkimuskonferenssin Nordic Conference on Consumer Research 9. – 11.6.2010. Pääpuhujiksi ovat lupautuneet Kjell Grønhaug (Norja), Solveig Wikström (Ruotsi), Liisa Uusitalo (Suomi) sekä Klaus G. Grunert (Tanska). Ohjelmasta tarkemmin konferenssin nettisivuilla: www.nccr2010.webs.com.

Hallitus ja muut seuran toimijat vuonna 2010

  • Hallituksen jäsenet: Johanna Moisander (HSE, puheenjohtaja), Riitta Matilainen (HY), Minna-Maarit Jaskari (VY), Minna Lammi (KTK), Juha Nurmela (TK), Anu Valtonen (LY), Minna Autio (HY)
  • Hallituksen varajäsenet: Visa Heinonen (HY), Saara Könkkölä (HSE), Toni Ryynänen (HY), Henri Weijo (HSE), Pirjo Laaksonen (VY), Jussi Simpura (THL), Mirella Lähteenmäki (HSE)
  • Muut: Sihteeri Perttu Melkas (TK), Taloudenhoitaja Minna Lammi (KTK), Kotisivujen ylläpidosta ja kehityksestä vastaa Petteri Repo (KTK)

Jäsenmaksut tilille: Osuuspankki 578024-22983. Viite: 246.

Seuran jäsenmaksu vuonna 2010 on 30€. Päätoimisille opiskelijoille jäsenmaksu on 10€/vuosi. Organisaatioiden kannatusjäsenmaksu on 200€ vuodessa. Kannatusjäsenmaksu oikeuttaa 6 henkilön osallistumisen seuran maksulliseen syysseminaariin. Tietoja jäsenmaksuista: minna.lammi@kuluttajatutkimuskeskus.fi.

Tavataan kevätseminaarissa!

Perttu Melkas
Kulutustutkimuksen seuran sihteeri
050-5005268, perttu.melkas@stat.fi

[del.icio.us] [Digg] [Facebook] [StumbleUpon] [Technorati] [Twitter] [Windows Live] [Yahoo!] [Email]