Kulutustutkimuksen seuran gradupalkinto Kai Mathiakselle

Kulutustutkimuksen seura on myöntänyt vuoden 2017 gradupalkinnon Kai Mathiakselle Helsingin yliopistosta. Mathiaksen gradu käsittelee nuorten maahanmuuttajataustaisten miesten kuluttaja-akkulturaatiota. Valinnan teki apulaisprofessori Minna Rückenstein Helsingin yliopistosta. Gradupalkinto myönnettiin keskiviikkona 9.5. Kulutustutkimuksen seuran kevätseminaarissa Helsingissä.

Minna Rückenstein valitsi palkinnonsaajan neljästä lopputyöstä, jotka tulivat Vaasan, Turun ja Helsingin yliopistoista sekä Aalto yliopistosta. Jokainen kulutustutkimusta tekevä laitos voi esittää kilpailuun yhden työn. Kilpailuun osallistuneet gradut käsittelivät palkitun työn ohella sukupuolistettuihin tuotteisiin liittyviä merkityksiä, mainontaan kohdistuvia asenteita ilmaiseksi pelattavissa mobiilipeleissä, sekä vastuullisuuden ja ylellisyyden kietoutumista ruokakulttuurissa.

Rückenstein kuvaa kilpailun voittanutta työtä miellyttäväksi lukukokemukseksi ja onnistuneeksi irtiotoksi perinteisestä akkulturaatiotutkimuksesta: ”Mathias keskustelee sujuvasti identiteettipositioiden siirtymistä ja kulutuksellisten valintojen sosiokulttuurisista yhteyksistä.” Rückensteinin mukaan tutkielma tuo esiin kiinnostavia havaintoja julkisten ja kaupallisten palveluiden erityispiirteistä. Havainnot liittyvät kaupallisissa palveluissa muun muassa sukupuoleen maahanmuuttajataustaisten miesten taakkana, ja julkisissa palveluissa esimerkiksi viranomaisten luotettavuuteen ja avuliaisuuteen. Kulutuseetosten tasolla tutkielma nostaa esiin maltillisuuden ja vastuullisuuden.

Rückenstein nostaa Mathiaksen tutkielman suurimmaksi ansioksi keskustelun avaamisen maahanmuuttajataustaisten nuorten kulutuksesta: ”Aihepiiri on jäänyt tutkimattomaksi Suomessa, vaikka sen avulla voisi tuottaa uudenlaisia näkökulmia niin kulutustutkimukseen kuin maahanmuuttajien arjen ja yhteiskuntasuhteiden ymmärrykseen.”

Palkittu pro gradu -työ:

Kai Mathias: Aina vieraita? – Nuorten maahanmuuttajataustaisten miesten jännitteinen kuluttaja-akkulturaatio. Helsingin yliopisto, maatalous-metsätieteellinen tiedekunta, taloustieteen osasto.

Kuva: Petteri Repo
[del.icio.us] [Digg] [Facebook] [StumbleUpon] [Technorati] [Twitter] [Windows Live] [Yahoo!] [Email]