Asiantuntijapankki

Jäsen: lähetä tietosi sihteerille (sami.koponen[]helsinki.fi), jos haluat tulla listatuksi!

Tarja Hatakka, Tilastokeskus, tarja.hatakka[at]stat.fi: kotitalouksien kulutus, tilastot, kulutustutkimus, kulutusmenot

Visa Heinonen, Helsingin yliopisto, Professori (kuluttajaekonomia), visa.heinonen[at]helsinki.fi, 029-4158085: Kuluttajaekonomia, Kulutusyhteiskunnan tutkimus, Kulutustutkimus, Kulutuksen historia, Mainonnan historia, Suomalaisen kulutusyhteiskunnan pitkän aikavälin muutokset

Minna-Maarit Jaskari, Vaasan yliopisto, Yliopisto-opettaja, KTT, minjas[at]uva.fi, 0500-800246, ResearchGate, Portfolio: user innovation, marketing education, meaning making, sonic branding, place branding

Hannele Kauppinen-Räisänen, Vaasan yliopisto, Yliopistotutkija, hannele.kauppinen-raisanen[at]uva.fi, 050-4335805, Profiili, Google Scholar: Markkinointi, Kuluttajakäyttäytyminen, Kuluttaja ja ruokakäyttäytyminen, Kuluttajan arkikäyttäytyminen, Brändi ja pakattu tuote, Muotoilun merkityksestä

Aira Kuvaja, Kotitalousopettajien liitto ry, Toiminnanjohtaja, kotitalousopettajien.liitto[at]kolumbus.fi, 040-5008316, www.kotitalousopettajat.fi: Kuluttajakasvatus, Kotitalous, Kotitalousopetus, Ravitsemuskasvatus, Kotitaloustiede, Perusopetus

Eliisa Kylkilahti, Helsingin yliopisto (Taloustieteen osasto), tutkija, eliisa.kylkilahti[at]helsinki.fi, Tuhat: palvelut, nuoret, kestävyys, asuminen, kuluttajalähtöinen liiketoiminta

Hanna Leipämaa-Leskinen, Vaasan yliopisto, Tutkijatohtori, hanna.leipamaa-leskinen[at]uva.fi, ProfiiliGoogle Scholar: Kuluttaja, Markkinointi, Elintarvikkeet, Vastuullinen kulutus, Kulutuksen ristiriidat, Identiteetti

Harri Luomala, Vaasan yliopisto, Professori, harri.luomala[at]uva.fi: Elintarvikkeet, Vastuullisuus, Hyvinvointi, Kuluttajamarkkinointi, Evoluutiopsykologia

Juha Nurmela, Tilastokeskus (kulutustutkimus), erikoistutkija, juha.nurmela[at]tilastokeskus.fi, 029-551 2548: kulutus, kulutustilasto, energiankulutus, tulevaisuuden tutkimus, kestävä kehitys

Elina Närvänen, Tampereen yliopisto, Dosentti, yliopistonlehtori, elina.narvanen[at]uta.fi, 040-5968884, Google Scholar, Tutkimusryhmä: brändiyhteisö, ruoan kuluttaminen, vastuullisuus, ruokahävikki, asiakasarvo, kulttuurinen kulutustutkimus, kulutusyhteisö, brändi

Mette Ranta, Jyväskylän yliopisto, Helsingin yliopisto, Tutkijatohtori, mette.ranta[at]helsinki.fi, mette.ranta[at]jyu.fi, 041-5103335, 029-41 29557, Tuhat, Orcid: nuoret, nuoret aikuiset, taloudellinen tilanne, hyvinvointi, taloudelliset taidot, kulutus, kehitys, toimijuus, kvantitatiiviset tutkimusmenetelmät, pitkittäistutkimus

Petteri Repo, Helsingin yliopisto (kuluttajatutkimuskeskus), yliopistotutkija, dosentti, petteri.repo[at]helsinki.fi, 0400-737968: aihemallinnus, ennakointi, kiertotalous, kulutuksen politiikka, käyttäjälähtöiset innovaatiot, uudet palvelut

Jenniina Sihvonen, Vaasan yliopisto, post doc -tutkija, jenniina.sihvonen[at]uva.fi, 050-3666166, Profiili: consumer identity, media consumption, brand image management, consumer-brand relationship, consumer experiences marketing, communications, grocery store interventions, shopping orientation, second-hand consumption, eye tracking

Leena Simonen, Kuluttajaliitto-Konsumentförbundet ry, Järjestöneuvos, leena.simonen[at]kuluttajaliitto.fi, 040-8378808: Kuluttajapolitiikka, Kuluttajaliike, Kulutus

Päivi Timonen, Helsingin yliopiston Kuluttajatutkimuskeskus, yliopistotutkija, dosentti, paivi.timonen[at]helsinki.fi, 050-343 3138, Orcid, Google Scholar, kulutuksen politiikka, kestävä kulutus, raha ja talous

Kaisa Torkkeli, Helsingin yliopisto, tohtorikoulutettava, kaisa.torkkeli[at]helsinki.fi, Tuhat : ruoanlaitto / cooking, ruokatyö / foodwork, käytäntöteoria / practice theory, kotitaloustiede / home economics science

Linda Turunen, Helsingin yliopisto, Tutkijatohtori, linda.turunen[at]helsinki.fi, 050-3654066: luksus, muoti, second-hand, kiertotalous

Outi Uusitalo, Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu, Professori, outi.uusitalo[at]jyu.fi, 0400-247996: kestävä kulutus ja markkinointi, haavoittuva kuluttaja, kulutusympäristöt, digitaalisuus, etiikka, vähittäiskauppa, palvelumaisema

[del.icio.us] [Digg] [Facebook] [StumbleUpon] [Technorati] [Twitter] [Windows Live] [Yahoo!] [Email]